Skip to content

8306 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1965

Last Sale Date
Jul 26, 1985

Property Information

Block394
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class18
Description2S-B-X
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,400
29%
Improvement Value:$433,000
71%
Total Assessment$611,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,681+7.3%
2024$9,954-27.4%
2023$13,714+2.1%
2022$13,430+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3463, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1965