Skip to content

8717 1st Ave(Unit C0002)North Bergen, NJ 07047

Built 1910

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 3, 2018

Property Information

Block395.05
Lot46
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage698
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,700
49%
Improvement Value:$111,000
51%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,821+7.3%
2024$3,560-30.0%
2023$5,086+2.1%
2022$4,981+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 9306, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1910