Skip to content

8717 1st Ave(Unit C0004)North Bergen, NJ 07047

Built 1910

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block395.05
Lot46
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,900
50%
Improvement Value:$114,900
50%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,980+7.3%
2024$3,709-40.2%
2023$6,198+2.1%
2022$6,070+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 9440, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1910