Skip to content

8701 Bergenline Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1984

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block395.06
Lot30
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class37
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningC1
Sq Footage1,365
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,400
35%
Improvement Value:$248,800
65%
Total Assessment$385,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,729+7.3%
2024$6,271-12.8%
2023$7,193+2.1%
2022$7,045+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 9437, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1984