Skip to content

8200 Bulls Ferry Rd

North Bergen, NJ 07047

Built 1987

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block437
Lot1.04
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningP2
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,600
45%
Improvement Value:$249,200
55%
Total Assessment$456,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,980+7.3%
2024$7,437-11.0%
2023$8,352+2.1%
2022$8,180+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8984, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1987