Skip to content

8814 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1958

Last Sale Date
Jul 11, 1991

Property Information

Block397
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class47
Description1S-AL-R
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,245
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$359,600
56%
Improvement Value:$283,700
44%
Total Assessment$643,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,238+7.3%
2024$10,473+14.9%
2023$9,113+2.1%
2022$8,925+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4414, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1958