Skip to content

1304 82nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 1, 2025

Property Information

Block354
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class47
Description1S-AL-R
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,900
52%
Improvement Value:$284,700
48%
Total Assessment$598,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,458+7.3%
2024$9,745-12.4%
2023$11,121+2.1%
2022$10,891+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,260DeedBook 9929, Page 990Recorded9/15/2025

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 9010, Page 583Recorded12/8/2014

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 7411, Page 272NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/6/2004

Property Built

Built

Year Built: 1953