Skip to content

8914 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Oct 27, 2004

Property Information

Block399
Lot117
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,382
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
61%
Improvement Value:$188,600
39%
Total Assessment$483,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,448+7.3%
2024$7,873-10.4%
2023$8,791+2.1%
2022$8,609+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 7445, Page 157Recorded1/19/2005

Property Built

Built

Year Built: 1961