Skip to content

1203 89th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1964

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block397
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,387
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
58%
Improvement Value:$216,800
42%
Total Assessment$513,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,976+7.3%
2024$8,365+1.2%
2023$8,264+2.1%
2022$8,094+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 9412, Page 526Recorded6/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1964