Skip to content

1101 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Jun 7, 2004

Property Information

Block3
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description1S-S-C
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage9,564
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$921,400
83%
Improvement Value:$193,200
17%
Total Assessment$1,114,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,472+7.3%
2024$18,146+2.5%
2023$17,705+2.1%
2022$17,339+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 7309, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1975