Skip to content

9112 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2023

Property Information

Block407
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,104
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,300
69%
Improvement Value:$157,400
31%
Total Assessment$501,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,765+7.3%
2024$8,168-2.6%
2023$8,387+2.1%
2022$8,214+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961