Skip to content

1911 Grand Ave(Unit P0002)North Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 16, 2017

Property Information

Block40
Lot12.01
QualifierP0002
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING SPOT
Dwellings---
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,200
83%
Improvement Value:$2,500
17%
Total Assessment$14,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$257+7.4%
2024$239-75.4%
2023$972+2.1%
2022$952+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 9241, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 2005