Skip to content

2001 Grand Ave(Unit C0203)North Bergen, NJ 07047

Built 1987

Last Sale Date
Feb 9, 2007

Property Information

Block40
Lot13
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page0016

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
29%
Improvement Value:$264,800
71%
Total Assessment$372,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,513+7.3%
2024$6,069-31.1%
2023$8,809+2.1%
2022$8,627+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8145, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1987