Skip to content

2005 Kennedy Blvd / RearNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 14, 1998

Property Information

Block40
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,384
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,500
46%
Improvement Value:$302,400
54%
Total Assessment$554,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,694+7.3%
2024$9,034+44.1%
2023$6,269+2.1%
2022$6,139+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5289, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1916