Skip to content

2024 Grand Ave(Unit C0001)North Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block40
Lot22.02
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class19
Description3BR/2BA
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,929
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
28%
Improvement Value:$322,100
72%
Total Assessment$447,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,816+7.3%
2024$7,284-33.9%
2023$11,027+2.1%
2022$10,799+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 8315, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 2005