Skip to content

2024 Grand Ave(Unit C0002)North Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block40
Lot22.02
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class19
Description3BR/2BA
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,420
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
28%
Improvement Value:$322,100
72%
Total Assessment$447,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,816+7.3%
2024$7,284-30.3%
2023$10,448+2.1%
2022$10,232+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 9633, Page 964Recorded1/24/2022

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,929DeedBook 8315, Page 282Recorded9/5/2007

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 8217, Page 281NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/22/2007

Property Built

Built

Year Built: 2005