Skip to content

1111 21st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jan 16, 2023

Property Information

Block40
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage944
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,000
63%
Improvement Value:$151,600
37%
Total Assessment$409,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,156+7.3%
2024$6,668+4.6%
2023$6,374+2.1%
2022$6,242+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 9736, Page 770Recorded3/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1916