Skip to content

1901 Kennedy Blvd(Unit C0206)North Bergen, NJ 07047

Built 1973

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block40
Lot4
QualifierC0206
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR2
Sq Footage723
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
44%
Improvement Value:$127,200
56%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,969+7.3%
2024$3,699-12.1%
2023$4,208+2.1%
2022$4,121+0.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft723DeedBook 9568, Page 270Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$121,900
DeedBook 8648, Page 497

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 7755, Page 224Recorded12/14/2005

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 7305, Page 319NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/21/2004

Property Sale

SaleMulti
$25,833
DeedBook 5814, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1973