Skip to content

1901 Kennedy Blvd(Unit C0209)North Bergen, NJ 07047

Built 1973

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block40
Lot4
QualifierC0209
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR2
Sq Footage688
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
43%
Improvement Value:$116,500
57%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,564+7.3%
2024$3,321-12.7%
2023$3,804+2.1%
2022$3,726+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 9394, Page 793

Property Sale

Sale
$132,500

From:

To:

DeedBook 7439, Page 210Recorded1/11/2005

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 7270, Page 347NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/22/2004

Property Sale

SaleMulti
$25,833
DeedBook 5814, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1973