Skip to content

9102 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1958

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Jun 5, 1992

Property Information

Block411
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
63%
Improvement Value:$163,000
37%
Total Assessment$438,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,652+7.3%
2024$7,131+6.9%
2023$6,672+2.1%
2022$6,534+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4499, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1958