Skip to content

8915 Bergenwood Ave(Unit C0002)North Bergen, NJ 07047

Built 2001
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block413
Lot1
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,361
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,700
19%
Improvement Value:$335,600
81%
Total Assessment$414,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,238+7.3%
2024$6,745-19.3%
2023$8,358+2.1%
2022$8,185+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001