Skip to content

8915 Bergenwood Ave(Unit C0102)North Bergen, NJ 07047

Built 2001

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block413
Lot1
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
23%
Improvement Value:$274,600
77%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,230+7.3%
2024$5,805-30.1%
2023$8,300+2.1%
2022$8,128+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 9577, Page 986Recorded6/30/2021

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5993, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 2001