Skip to content

406 Woodcliff AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2003

Property Information

Block420
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class49
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage6,020
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,800
33%
Improvement Value:$645,800
67%
Total Assessment$958,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,497+7.4%
2024$15,356-21.3%
2023$19,516+2.1%
2022$19,107+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951