Skip to content

210 Woodcliff Ave(Unit C0504)North Bergen, NJ 07047

Built 1942
Other Exempt

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 12, 2023

Property Information

Block423
Lot11.02
QualifierC0504
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage652
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
56%
Improvement Value:$103,700
44%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$3,837-5.1%
2023$4,044+2.1%
2022$3,961+0.0%
2021$3,961
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft652DeedBook 9731, Page 776Recorded3/3/2023

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 9086, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1942