Skip to content

210 Woodcliff Ave(Unit C0508)North Bergen, NJ 07047

Built 1942

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block423
Lot11.02
QualifierC0508
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage549
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,300
52%
Improvement Value:$104,400
48%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,768+7.3%
2024$3,512-12.9%
2023$4,033+2.1%
2022$3,949+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft549DeedBook 9641, Page 839Recorded2/18/2022

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 9163, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1942