Skip to content

9039 Palisade Ave(Unit C0001)North Bergen, NJ 07047

Built 1915

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block424
Lot33
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA PS
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage601
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
46%
Improvement Value:$103,900
54%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,363+7.3%
2024$3,134-24.9%
2023$4,173+2.1%
2022$4,087+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft601DeedBook 9427, Page 546Recorded8/20/2019

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft601DeedBook 8015, Page 301Recorded10/2/2006

Property Built

Built

Year Built: 1915