Skip to content

7111 Palisade Ave(Unit C0404)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block276
Lot13.02
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage602
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,900
57%
Improvement Value:$81,500
43%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,291+7.3%
2024$3,067-15.2%
2023$3,617+2.1%
2022$3,542+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$192,500

From:

To:

Sq Ft602DeedBook 9618, Page 689Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 9333, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1920