Skip to content

9055 Palisade Ave(Unit C0203)North Bergen, NJ 07047

Built 1986

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block425
Lot2
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
24%
Improvement Value:$208,000
76%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,766+7.3%
2024$4,441-16.2%
2023$5,297+2.1%
2022$5,187+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 7146, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1986