Skip to content

9055 Palisade Ave(Unit C0302)North Bergen, NJ 07047

Built 1986

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 5, 2003

Property Information

Block425
Lot2
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,353
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
24%
Improvement Value:$297,400
76%
Total Assessment$391,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,838+7.3%
2024$6,372-16.9%
2023$7,667+2.1%
2022$7,509+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7148, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1986