Skip to content

9055 Palisade Ave(Unit C0303)North Bergen, NJ 07047

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2023

Property Information

Block425
Lot2
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage935
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
24%
Improvement Value:$208,500
76%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,775+7.3%
2024$4,449-16.0%
2023$5,297+2.1%
2022$5,187+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 9644, Page 680

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7113, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1986