Skip to content

9051 Palisade Ave(Unit C0008)North Bergen, NJ 07047

Built 1965

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block425
Lot31
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
33%
Improvement Value:$132,200
67%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,454+7.3%
2024$3,219+3.4%
2023$3,114+2.1%
2022$3,049+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 9578, Page 417Recorded7/1/2021

Property Sale

Sale
$102,500

From:

To:

DeedBook 6085, Page 226Recorded11/22/2002

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 5279, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1965