Skip to content

9060 Palisade Ave(Unit C0403)North Bergen, NJ 07047

Built 1968

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block429
Lot14
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA-VIEW
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage815
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
50%
Improvement Value:$150,400
50%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,248+7.3%
2024$4,891-20.9%
2023$6,181+2.1%
2022$6,053+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft815DeedBook 9509, Page 545Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft815DeedBook 9311, Page 883NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1968