Skip to content

9060 Palisade Ave(Unit C0723)North Bergen, NJ 07047

Built 1968

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block429
Lot14
QualifierC0723
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA-VIEW
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage815
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
55%
Improvement Value:$122,400
45%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,759+7.3%
2024$4,435-24.6%
2023$5,882+2.1%
2022$5,761+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,900

From:

To:

Sq Ft815DeedBook 9344, Page 646NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 1968