Skip to content

9060 Palisade Ave(Unit C0808)North Bergen, NJ 07047

Built 1968

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block429
Lot14
QualifierC0808
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage458
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
66%
Improvement Value:$64,300
34%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,351+7.3%
2024$3,123-17.8%
2023$3,799+2.1%
2022$3,720+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft458DeedBook 9272, Page 601NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1968