Skip to content

148 Marks PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1946

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 29, 2002

Property Information

Block429
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1S-B-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage880
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,000
54%
Improvement Value:$192,400
46%
Total Assessment$414,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,240+7.3%
2024$6,746+4.8%
2023$6,438+2.1%
2022$6,305+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 6076, Page 115Recorded11/4/2002

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5434, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1946