Skip to content

8911 Francis PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 16, 2013

Property Information

Block434
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class47
Description3S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,349
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,200
65%
Improvement Value:$217,200
35%
Total Assessment$620,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,838+7.3%
2024$10,100-15.4%
2023$11,934+2.1%
2022$11,688+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,349DeedBook 8904, Page 574Recorded4/19/2013

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8904, Page 574

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,349DeedBook 8869, Page 699Recorded9/12/2012

Property Sale

SaleMulti
$950,000
DeedBook 7577, Page 113

Property Sale

SaleMulti
$279,000
DeedBook 5331, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1916