Skip to content

8701 Church Hill Rd(Unit C0606)North Bergen, NJ 07047

Built 2021

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block435
Lot39
QualifierC0606
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1BR/1BA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage864
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
16%
Improvement Value:$518,200
84%
Total Assessment$615,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,744+7.3%
2024$10,012+3.1%
2023$9,711
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 9902, Page 133Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 9687, Page 155NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021