Skip to content

8701 Church Hill Rd(Unit C0903)North Bergen, NJ 07047

Built 2021

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block435
Lot39
QualifierC0903
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2BR/2BA-BALC
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,400
15%
Improvement Value:$909,600
85%
Total Assessment$1,075,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,780+7.3%
2024$17,501+566.1%
2023$2,627
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,075,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 9737, Page 945NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/29/2023

Property Built

Built

Year Built: 2021