Skip to content

8800 Blvd East(Unit C0402)North Bergen, NJ 07047

Built 1959

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Aug 15, 2020

Property Information

Block435
Lot5
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage773
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,200
44%
Improvement Value:$140,500
56%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,345+7.3%
2024$4,049+8.1%
2023$3,746+2.1%
2022$3,668+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft773DeedBook 9561, Page 966Recorded5/14/2021

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 9511, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1959