Skip to content

8800 Blvd East

North Bergen, NJ 07047

Built 1959

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Nov 9, 2021

Property Information

Block435
Lot5
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage773
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,200
45%
Improvement Value:$132,200
55%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,200+7.3%
2024$3,914-28.7%
2023$5,490+2.1%
2022$5,377+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft773DeedBook 9635, Page 888Recorded1/31/2022

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8021, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1959