Skip to content

8800 Blvd East

North Bergen, NJ 07047

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block435
Lot5
QualifierC0409
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA-PARTIAL
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage831
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,300
40%
Improvement Value:$174,000
60%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,072+7.3%
2024$4,726-26.9%
2023$6,468+2.1%
2022$6,334+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 8957, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1959