Skip to content

8800 Blvd East

North Bergen, NJ 07047

Built 1959

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 21, 2022

Property Information

Block435
Lot5
QualifierC0712
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,190
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
46%
Improvement Value:$195,300
54%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,321+7.3%
2024$5,890-5.2%
2023$6,216+2.1%
2022$6,087+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 9652, Page 262Recorded3/24/2022

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 7507, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1959