Skip to content

8800 Blvd East(Unit C0805)North Bergen, NJ 07047

Built 1959

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block435
Lot5
QualifierC0805
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA-FULL
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,193
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
41%
Improvement Value:$239,300
59%
Total Assessment$406,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,098+7.3%
2024$6,615+7.6%
2023$6,146+2.1%
2022$6,019+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,193DeedBook 9550, Page 373Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5671, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1959