Skip to content

64 Bergen Ridge Rd

North Bergen, NJ 07047

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2023

Property Information

Block435
Lot6.021
QualifierC0064
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class49
Description3S-F-TW
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,034
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
39%
Improvement Value:$542,000
61%
Total Assessment$892,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,583+7.3%
2024$14,522-11.3%
2023$16,377+2.1%
2022$16,038+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$770,129
DeedBook 9325, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1997