Skip to content

8200 Bulls Ferry Rd(Unit C0204)North Bergen, NJ 07047

Built 1987

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block437
Lot1.04
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningP2
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,400
43%
Improvement Value:$249,200
57%
Total Assessment$438,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,662+7.3%
2024$7,140-3.0%
2023$7,365+2.2%
2022$7,207+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9545, Page 814Recorded3/29/2021

Property Sale

Sale
$254,268
DeedBook 8678, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1987