Skip to content

7400 River Rd(Unit C0110)North Bergen, NJ 07047

Built 2006

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block438
Lot1.01
QualifierC0110
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA VIEW.45
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,223
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
39%
Improvement Value:$287,300
61%
Total Assessment$467,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,164+7.3%
2024$7,608-45.1%
2023$13,866+2.1%
2022$13,579+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,223DeedBook 9596, Page 425Recorded9/9/2021

Property Sale

Sale
$374,475

From:

To:

Sq Ft1,223DeedBook 9572, Page 676Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,223DeedBook 9131, Page 598NU CodePost-appeal (29)Recorded7/18/2016

Property Sale

Sale
$595,825

From:

To:

Sq Ft1,223DeedBook 8654, Page 101NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/16/2009

Property Built

Built

Year Built: 2006