Skip to content

7400 River Rd

North Bergen, NJ 07047

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$876,000
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block438
Lot1.01
QualifierC0433
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class39
Description3BR/2BA VIEW.75
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,513
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
28%
Improvement Value:$464,400
72%
Total Assessment$644,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,258+7.3%
2024$10,491-46.3%
2023$19,526+2.1%
2022$19,122+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$876,000
Sq Ft1,513DeedBook 9932, Page 210Recorded9/24/2025

Property Sale

Sale
$766,484

From:

To:

Sq Ft1,513DeedBook 8710, Page 337NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/13/2010

Property Built

Built

Year Built: 2006