Skip to content

8100 River Rd(Unit C0806)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block438
Lot12
QualifierC0806
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description1BR/1BA PS #158
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
33%
Improvement Value:$266,200
67%
Total Assessment$397,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,939+7.3%
2024$6,466-46.2%
2023$12,028+2.1%
2022$11,779+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft908DeedBook 9661, Page 404Recorded4/26/2022

Property Sale

SaleMulti
$625,000
DeedBook 8550, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 2007