Skip to content

8100 River Rd(Unit C1009)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$596,000
Last Sale Date
May 11, 2017

Property Information

Block438
Lot12
QualifierC1009
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2BR/2BA-VIEW
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage1,269
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,600
32%
Improvement Value:$389,900
68%
Total Assessment$572,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,002+7.3%
2024$9,320-35.9%
2023$14,533+2.1%
2022$14,233+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$596,000

From:

To:

Sq Ft1,269DeedBook 9209, Page 398Recorded6/16/2017

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 8691, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 2007