Skip to content

8100 River Rd(Unit C1109)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block438
Lot12
QualifierC1109
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2BR/2BA-VIEW
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage1,269
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,600
32%
Improvement Value:$387,000
68%
Total Assessment$569,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,951+7.3%
2024$9,273-31.9%
2023$13,614+2.1%
2022$13,333+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,269DeedBook 9656, Page 212Recorded4/7/2022

Property Sale

Sale
$563,500

From:

To:

Sq Ft1,269DeedBook 9489, Page 791Recorded6/9/2020

Property Sale

SaleMulti
$560,000
DeedBook 8695, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 2007